top of page

Anna Maria Pomianowska

Urodzona w 1996 roku w Warszawie. Swoje pierwsze kroki w pisaniu stawiała już we wczesnym dzieciństwie. Zadebiutowała jako 16 latka dwoma opowiadaniami w literacko-artystycznym magazynie internetowym Szuflada.Net. Wówczas miała już ukończoną swoją pierwszą powieść, która ukazała się cztery lata później, pod tytułem Lacrima. Wraz z opowiadaniem Ciemność, wzięła udział w literackim projekcie Korabkowe opowieści, organizowanym przez Fundację "Viva!", mającym na celu wsparcie podopiecznych schroniska w Korabiewicach. Na co dzień studiuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i rozpieszcza swoje trzy, już i tak rozpuszczone, koty.

Księżniczka i Książę

Misza, jako jedynaczka, od zawsze była zapewniana o swojej wyjątkowości. Nawet imię, chociaż męskie, zostało jej nadane po to, by wyróżniała się z tłumu. Niecierpliwie czeka więc na świetlaną przyszłość, której wizję roztaczają przed nią jej bliscy. Gorzkie rozczarowanie przychodzi w momencie jej przeobrażania się z dziewczynki w kobietę – świat otaczający nastoletnią Miszę i ludzie go zamieszkujący nie wydają się podzielać zachwytu, do jakiego była przyzwyczajona. Wkrótce jedynym jej oparciem staje się wymyślona przez nią męska postać, którą nazywa Księciem. To on pomaga jej przetrwać najtrudniejsze chwile, towarzysząc jej w bolesnym zderzeniu jej wyobrażeń z rzeczywistością. W pewnym momencie Książę wymyka się jednak spod kontroli swojej stwórczyni…

„Księżniczka i Książę” to z jednej strony pełna groteski i czarnego humoru opowieść o dojrzewaniu młodej dziewczyny, z drugiej, momentami okrutna, mroczna baśń. Autorka przedstawia nam lekko przerysowany obraz dorastania wrażliwej marzycielki w realiach XXI wieku, opowiadając o kształtowaniu się jej tożsamości, rozpaczliwej potrzebie akceptacji i zmaganiach ze swoją seksualnością. To także refleksja nad istotą kobiecości i społeczeństwem, które odbija się w oczach człowieka wchodzącego w dorosłość wbrew swojej woli.

signal-attachment-2020-01-14-165725.jpeg
bottom of page