top of page

Justyna Karolak

Justyna-Karolak-zdjęcie-na-tył-okładki-c

Justyna Karolak – Polka włoskiego pochodzenia. Urodziła się w Polsce w przeddzień stanu wojennego; tutaj mieszka i pracuje. Z wykształcenia plastyk (scenograf) i dziennikarz (o specjalności prasowej). W praktyce – pisarz i redaktor. Jako pisarz najbardziej spełnia się w tworzeniu powieści. Zadebiutowała esencjonalną powieścią oniryczną pt. „Tropiąc jednego wilka” (2012). Trzy lata później ukazała się jej „Głowa do pokochania” – powieść o obłędzie i normalności, wrażliwości i bezwzględności, wolności wyboru i zniewoleniu przez przypadek; niektórzy problem uwikłania jednostki w opresyjny system sprawiedliwości ukazany w tej powieści porównują do „Procesu” Kafki. W 2016 r. Karolak oddała w ręce czytelników prezent literacki, powieść będącą bezpłatnym e-bookiem (PDF) pt. „Mowa kruka”. To z kolei propozycja dla tych, którzy w literaturze szukają spotkania z bohaterem stojącym u progu wewnętrznej przemiany; to opowieść o dwojgu ludzi – kobiecie i mężczyźnie, każde z nich stoi na granicy swego skrajnego introwertyzmu i nie potrafi połączyć się ze światem, nawiązać z nim realnie bliskiej więzi. W powieści tej czytelnik doświadcza sporo niepokojącego oniryzmu i kilku odważnych scen erotycznych, nie jest to jednak klasyczny romans, lecz książka próbująca sięgnąć dalej, głębiej czy inaczej – wprost do „jądra” związków damsko-męskich oraz do związku człowieka z samym sobą i z rzeczywistością zewnętrzną.

Na co dzień Justyna pracuje jako redaktor i prowadzi blog okołoliteracki Karolakowo, na łamach którego wspiera innych ludzi pióra w ich poszukiwaniach artystycznych dróg. Blog obfituje w nietuzinkowe artykuły dotykające warsztatu i rzemiosła pisarskiego oraz w publicystykę na temat wyzwań i obowiązków w pracy redaktora, można na nim znaleźć również opowiadania dla dorosłych oraz baśnie i bajki dla dzieci autorstwa Justyny.

Uzupełnieniem blogowego miasta Karolakowo jest podcast dla pisarzy i wszystkich zainteresowanych procesami budowania literatury, który Justyna upublicznia na swoim kanale w serwisie YouTube. W ramach dwu linii podcastu, „Głowy pisarza” i „Serca pisarza”, Justyna unikatowo opowiada o różnych pisarskich potrzebach i zmaganiach – o tym, co codziennie pisarza buduje, i o tym, co go hamuje, co mu przeszkadza. To wyjątkowy podcast dla pisarzy i ludzi marzących, aby nimi zostać – w słuchowiskach Justyny można się zanurzyć, a w jej szczerości i pokorze znaleźć niebanalne ukojenie i moc inspiracji warsztatowych i literackich.

Często pytana o to, dlaczego udostępnia tak wiele inspiracji i materiałów publicystycznych adresowanych do pisarzy – bezpłatnie, Justyna za każdym razem odpowiada:

„Nie wystarcza mi, że jestem twórcą, że piszę swoją literaturę. Nie wystarcza mi, że jestem rzemieślnikiem, że redaguję teksty innych autorów. Noszę w sobie także potrzebę opowiadania o pisaniu, czym, mam nadzieję, pomagam pisarzom w ich dylematach warsztatowych. Przy okazji staram się udowadniać, że bezpłatne inspiracje i inne materiały warsztatowe dla pisarzy mogą być merytoryczne i utrzymane na dobrym poziomie – próbuję dowieść tego, że nie trzeba mieć pieniędzy, żeby się rozwijać, bo w pełni bezpłatne opowieści o pisaniu mogą w niczym nie ustępować płatnym kursom i warsztatom literackim. I to właśnie uwielbiam robić za darmo: zarażać miłością do uprawiania literatury”.

Najbliższe plany pisarskie Justyny obejmują ukończenie dwu następnych powieści i zbioru opowiadań dla czytelników dorosłych oraz baśni przygodowej dla dzieci – ilustrowanej przez samą autorkę.

Miejsca w sieci, w których można znaleźć Justynę:

Kobiety i szatani

Autorka wysmakowanych powieści uderza po raz kolejny! Tym razem zabierze cię do hipnotycznego zimowego miasta – do piekła kobiet i męskich cieni…

Dominika budzi się w obcym domu. Nie ma pojęcia, jak się w nim znalazła. Miasto z wierzchu wygląda zwyczajnie, ale… ktoś zakradł się do niego nocą i… podmienił słońce. Teraz świeci tu sztuczna gwiazda – trupio zimna, podobna do blaszanego guzika. Najlepsza przyjaciółka, Laura, zniknęła bez śladu, a tożsamość samej Dominiki rozpuściła się w powietrzu jak cukier w kawie. Nikt Dominiki nie rozpoznaje i nie pamięta – wszystko wskazuje na to, że kiedy spała, z całym miastem stało się coś diabelnie absurdalnego. Gdy już zaczyna myśleć, że bezpowrotnie przegrała swoje życie, spotyka tajemniczego zakapturzonego mężczyznę… Kobiety i szatani to oryginalna, osadzona w zimowym krajobrazie alegoria piekła. Część mieszkańców „sztucznego miasta” straciła i zapomniała swoich bliskich, inni osiedlili się na obrzeżach i utworzyli minikomunę, a pod powierzchnią miasta zdaje się kryć zdumiewająca tajemnica… W tym kobiecym piekle nie brakuje i mężczyzn, którzy odbywają własną pokutę. Poznacie także fascynujące istoty pół-szatańskie, bezimienne krajobrazy metafizyczne, sensualną przewodniczkę Georgię, upiorne bliźnięta i dziwną papugę…

Dodatkowym nietuzinkowym smakiem powieści jest tło, które składa się z wybitnych dzieł malarskich – autorka wtopiła słowami znane obrazy do treści swojej powieści, dzięki czemu czytelnik w procesie lektury razem z bohaterami spaceruje po niezwykłej krainie plastycznych wizji! To książka powłóczysta i plastyczna, konwencja obyczajowa i oniryczna splata się w niej z subtelnymi akcentami opowieści kryminalnej.

szatani1-768x1090.png
bottom of page