top of page

Ludwik Loren

lorenludwik.jpg

Podróżnik, filantrop, marzyciel, filozof, wizjoner, romantyk i pozytywista. W wieku sześciu miesięcy nauczył się mówić, w wieku ośmiu – pisać prozą. Wierszowanie trzynastozgłoskowcem opanował na tydzień przed pierwszymi urodzinami.
Mając trzy lata zaaplikował na University of Cambridge, jednak jego kandydatura została odrzucona. “To oni mogliby się uczyć od niego, nie on od nich”, napisali. Postawił więc na samokształcenie i pracę u podstaw. Między czwartym a ósmym rokiem życia kierował misją humanitarną w Somalii, podobno gołymi rękami wykopał trzynaście studni głębinowych. Nocami czytał Homera i Kierkegaarda. Czasem M. Musierowicz.
Po powrocie do kraju członek rad nadzorczych we wszystkich spółkach WIG20. Od dwunastego roku życia osobisty sekretarz i doradca prezydenta. Którego? Wszystkich. Ze względu na skłonność do unikania medialnego rozgłosu nazywany kardynałem Richelieu polskiej polityki.
Jego jedyną życiową porażką było niepojawienie się na własnej studniówce. Przygwożdżony ogniem zaporowym przeważających liczebnie rebeliantów nie zdążył na helikopter mający odeskortować go do Europy. Złamał nic niepodejrzewające serce, ale ocalił suwerenność Panamy i zagwarantował stabilność światowego handlu morskiego na najbliższe piętnaście lat.
Teraz, na emeryturze, postanowił zająć się pisaniem fikcyjnych historii. Zaczął od napisania własnej.

Czwarte Życie

“Czwarte życie”, debiutancka powieść Ludwika Lorena, to rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku historia o wielkich nadziejach, wielkich ideach, wielkich pieniądzach… i rzuconych pomiędzy to wszystko całkiem małych ludziach.
Spotkanie, do którego nigdy nie powinno było dojść, prowadzi do umowy, której nigdy nie należało zawierać. Nowe możliwości oznaczają nowe wyzwania, nowe wyzwania zaś – powodzenie, ale i zobowiązania, którym niełatwo będzie sprostać. A kiedy kobieta z przyszłością i mężczyzna z przeszłością spotykają się w teraźniejszości, mgliste plany i przemilczane wspomnienia wyznaczają niejasną granicę zaufania, której przekroczenie może skończyć się rozlewem krwi.
Wszystko to – i znacznie więcej – zatopione w baśniowej atmosferze położonego nad oceanem miasta, które miało stać się pierwszą urzeczywistnioną utopią, ale skończyło jako kolejny nieudany raj na ziemi przypominający jego twórcom, co ludzka natura potrafi zrobić z wzniosłymi ideami.
Za kulisami tego przedstawienia kryje się jednak ktoś jeszcze. Ktoś, kto niezauważenie pociąga za sznurki i szampańsko się przy tym bawi.
Ktoś… albo coś.

czwarte.png

Piętro Wyżej zabiera czytelnika w oszałamiającą, obfitującą w barwne charaktery i pełną fantastycznych zwrotów akcji podróż po przedwojennym mieście idealnym. Po mieście zaprojektowanym jak szwajcarski zegarek... którego trybiki pewnego dnia postanawiają wyjść na ulice, chwycić za broń i wywrócić świat do góry nogami. Robotnicza rewolucja błyskawicznie rozprzestrzenia się po odciętej od świata metropolii i odmienia życia kolejnych jej mieszkańców – jedno po drugim. Nieznani jeszcze wczoraj konspiratorzy dziś wyrastają do roli przywódców, od decyzji których zależeć będzie przyszłość miasta. Rozpoczyna się polityczna rozgrywka, w której sojusznika łatwo można pomylić z wrogiem, a której stawką – poza władzą – jest życie tysięcy ludzi. Najnowsza powieść Ludwika Lorena to historia fikcyjna, garściami jednak czerpiąca z doświadczeń pierwszej połowy XX wieku. Losy gotowej na każde poświęcenie rewolucjonistki, nawiedzonego wynalazcy i karierowicza, któremu została jeszcze odrobina serca, splatają się w niej w porywającą opowieść o ideałach, ambicjach, uczuciach, kłamstwie i pytaniach, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Daj się porwać dynamicznej, pierwszoosobowej narracji, odwiedź fascynujący świat, w którym magią są pieniądze i razem z Oskarem Leibnitzem spróbuj odgadnąć, jak wiele trzeba mieć w sobie bohaterstwa, żeby zasłużyć na miano głównego bohatera.

Piętro wyżej

69711434_2305387729713247_26217131405926
bottom of page