top of page

Marcin Chyczewski

Urodziłem się w 1985 roku w Raciążu, gdzie ukończyłem miejscowy ogólniak. Tam też poznałem wspaniałą dziewczynę, która dziś jest moją żoną. Od tego czasu zrobiłem magisterkę z politologii na UKSW w Warszawie oraz pracowałem w rozmaitych zawodach, od urzędnika państwowego po pracownika fizycznego. Dziś mieszkam w uroczym domku na skraju lasu, mam troje dzieci i zarabiam na życie obsługą maszyn w miejscowej mleczarni. No i jeszcze piszę. Piszę o tym, co dla mnie ważne. Piszę o ludziach i historii. Od zawsze fascynowała mnie relacja między jednostką a kontekstem, w jakim przyszło jej funkcjonować. W jakim stopniu historia kształtuje ludzi, a w jakim ludzie historię? To też staram się opisywać w swoich tekstach, zawsze jednak na pierwszym planie zachowując bohaterów. Literacko inspirują mnie klasycy jak Zofia Kossak, Victor Hugo, Marek Hłasko, no i oczywiście Henryk Sienkiewicz. W niewielu wolnych chwilach zajmuję się tym wszystkim, co jest na drugim planie, a sprawia mi przyjemność, czytam więc, biegam, rysuję, palę fajkę i zajmuję się stolarstwem. Można więc powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Ziarna wolności. Tom 1

Rok 1913. W zwyczajnym życiu Marka pojawia się miłość, która odmienia go i popycha do szalonych czynów. Niebawem jednak uczucie to zostanie wystawione na próbę, kiedy na scenę wkroczą: inna kobieta i… historia. Wojna i rewolucja zabiją część dawnych uczuć, narodzą nowe oraz wskrzeszą stare, przechowywane z pokolenia na pokolenie w sercach Polaków. Czy dawne namiętności przetrwają próbę lat? Jaki plon dadzą ziarna zasiane w nieurodzajnej, wojennej glebie?

Istotną częścią książki są wydarzenia historyczne z lat 1913–1918, które autor starał się opisać z jak największą dokładnością i realizmem, korzystając z wielu opracowań i materiałów źródłowych. Wydarzenia opisane są zarówno z perspektywy postaci historycznych, jak również fikcyjnych, szarych ludzi, na życie których wywierają wpływ. Pozwala to pełniej spojrzeć na czas ogromnych przemian, jakim była Wielka Wojna.

ziarna23.png

Ziarna wolności. Tom 2

Dalsze losy Marty, Marka i ich przyjaciół. W Europie rozgorzała Wielka Wojna. Pola poprzecinały linie okopów, a ludzie stracili panowanie nad własnym losem. Polacy stanęli po obu stronach konfliktu, w którym dostrzegli szansę na odnalezienie własnego miejsca w przenicowanym powojennym świecie. Marek coraz bardziej odczuwa ciężar trudów wojny i targany poczuciem odpowiedzialności i winy zaczyna zapominać o dawnym życiu. Marta tymczasem trafia do rodzinnej posiadłości księcia Walerego Aleksiejewicza Kurnina, gdzie próbuje oprzeć się urokom przystojnego bojara i spokojnego, wiejskiego życia. Czy odnajdą w sobie pamięć dawnych uczuć, emocji i przysiąg? Czy ich ścieżki stać się mogą jeszcze wspólną drogą? Co u kresu wojny znajdą Polacy, rozsiani po całej Europie niczym ziarna rzucone na wiatr?

73375433_539183710246301_778813399535032
bottom of page