top of page

Marta Grzebuła

Marta Grzebuła (ur. 22 listopada 1960 r. we Wrocławiu), pseudonim: Jarzębina. Absolwentka wrocławskiego studium medycznego; pracuje jako pielęgniarka anestezjologiczna. Posiadaczka dwóch kotków adoptowanych ze schroniska. Matka trzech synów, którzy, jak mówi, są światłem jej życia. Swoją przygodę z pisaniem literatury rozpoczęła, mając 13 lat. Debiutowała w 2010 r. tomikiem poezji pt. W cieniu Jarzębiny. Następny to: Owoce Jarzębiny. W latach 2010–2019 wydała powieści: To, co mogło się zdarzyć, Pomarańczowe gody, Sztuka wybaczania, Westchnienie Amandy, Epizod na dwa serca, Kobieta z okna, Dzień, który nie miał jutra, Zapomnę imię twoje, Dotykając nieba, Dotyk przeznaczenia, Oszukana, Obsesja, Przepaść samobójców, Joker, Kiedy ktoś nocą puka do drzwi i Sekret guwernantki. Jej powieść pt. Szachownica śmierci ukazała się w USA. Autorka tekstu piosenki zespołu Wilczyca, do której muzykę skomponował Tomasz Derach.

Na Facebooku prowadzi stronę poświęconą promocji polskich twórców: https://www.facebook.com/PolscyTw%C3%B3rcy-135024623359213/, oraz swój fanpage: https://www.facebook.com/MartaGrzebula/.

Autorka sama o sobie mówi: „sercem do serc piszę”. I to jest najlepsze podsumowanie jej twórczości.

Samotność twórcy. Klątwa

Alan badając historię pradziadka, stopniowo zagłębia się w siebie. Droga poznania wiedzie go przez samotność oraz świadomą, dobrowolną izolację i cierpienie. Wyjeżdża do chaty zbudowanej przez pradziadka nad rzeką Missouri – teraz to odludne miejsce stanie się enklawą Alana. Odkryje tu pewien sekret zakopany na dnie starej szafy, a może kufra… Odsłoni prawdę, która zdominuje jego pragnienie trwania… Posmakuje też zarówno słodyczy miłości, jak i goryczy rozczarowania – zmierzy się z uniesieniem oraz klęską.

Ile przeciwności losu może znieść jeden człowiek? Odpowiedź na to pytanie buduje treść tej książki… To opowieść o ludziach, którzy mierząc się z własnymi lękami i demonami przeszłości, usiłują nie pozwolić zrujnować sobie życia, a granica wytrzymałości jest cienka. Alan także balansuje na tej granicy i tylko od Ciebie, Czytelniku, zależy ocena jego uczynków: czy Alan zwyciężył, czy przegrał…? Zajrzyj na karty tej przekornej powieści i przekonaj się sam!

70589898_2216475538642611_67637189129671

Sacrum.
Odnaleźć miłość

Powieść jest historią o miłości, stracie, o wybaczaniu, i o zdolności pokonywania przeszkód, zarówno tych napływających z zewnątrz, jak i barier, które bohaterka sama buduje. Jest pełna refleksji, nadziei i wiary. Wiary na to, że tak naprawdę nic się nie kończy. Że życie, los jest nieprzewidywalny i może równie dobrze stać się źródłem nowego, lepszego życia, a nawet miłości. To smutna, lecz niepozbawiona wiary i nadziei opowieść. Opisuje walkę dojrzałej kobiety o przetrwanie, pomimo dramatu, który ją dotknął. Bohaterka zmaga się z depresją, oscyluje od obłędu, stwarzając utopijny świat, po realizm życia. Szuka sposobu na pokonanie traumy. Otoczona przyjaciółmi i synami, z czasem zaczyna widzieć wyjście z sytuacji, ale gdy już jest tego pewna, znów wciąga ją otchłań smutku.

 

Czas żałoby, to dla niej okres autorefleksji. Sięga do wspomnień i bywa, że to właśnie w nich odnajduje siłę, aby żyć dalej. Z czasem zaczyna również personifikować śmierć, nazywając ją; "dziką lokatorką". Zdarzają się takie dni, gdy usiłuje z nią rozmawiać. Zadaje pytania. Pytania, na które tak naprawdę sama odnajduje odpowiedzi. Ta powieść, to historia, która oscylując między prawdą emocji, a fikcją ukazuje zmagania każdego człowieka, który ściera się z żałobą. Stawia czoła traumie.

Czytelniku, na jej kartach odnajdziesz nie tylko nadzieję, czy wiarę, ale to za czym każdy z nas tęskni… miłość. Lecz czy odnajdzie ją bohaterka?

Zapraszam Cię do świata, w którym miłość nigdy nie umiera. Ale czy na pewno? Poznaj losy Kingi, jej determinację, aby w końcu zacząć być szczęśliwą. Czy tak się stanie? No cóż, odpowiedź znajdziesz na kartach książki.

sacrump.png
bottom of page